ev Sorulara cevaplar Katalitik veya pirolitik temizleme yöntemiyle hangi fırını seçmelisiniz?

Katalitik veya pirolitik temizleme yöntemiyle hangi fırını seçmelisiniz?

Fırının değiştirilmesi gerekiyordu. Ve acil bir yedek olarak. Hangi fırının satın alınacağı sorusu ortaya çıktı. Üreticiler ve modellerle bunu çözebileceğinizi düşünüyorum. Ancak hangisinin daha iyi olduğu tam olarak belli değil: katalitik veya pirolitik temizlemeli bir fırın.

 

 

 

Soru cevaplandı:

Igor MarkovIgor Markov

Soruyu cevaplamadan önce, her iki türü de dikkatlice incelemelisiniz. Çok fark var. Soru sadece fiyatla ilgili değil. Kullanılan teknolojiler o kadar farklı ki herkes için uygun değil. Ancak burada karmaşık bir şey yok. Her türün nasıl çalıştığını anlamak için herhangi bir özel bilgiye sahip olmanıza gerek yoktur. İkisini de basit kelimelerle anlatmaya çalışalım.

Piroliz fırını: minimum girişim

Yöntem, fırını çok yüksek sıcaklıklara ısıtmaya dayanmaktadır. Yaklaşık 500 ° C Duvarları kaplayan kir kömürleşir ve kurum oluşturur. Temizleme prosedürünün kendisi ayrı olarak gerçekleştirilir. Temizlik sırasında tüm bileşenler, fırın tepsileri, tabaklar, ızgaralar fırından çıkarılmalıdır. Fırın temizlenirken. Fırının dış duvarları da çok ısınır. 90 ° C'ye kadar Bu nedenle dikkatli olmalısınız. Çocukları ve evcil hayvanları uzak tutun. Çevreleyen mobilyaları sıcaklığın etkilerinden korumaya değer. Fırın diğer nesnelerden biraz uzakta olmalıdır. Duvarların kendileri sıradan olanlardan farklı değildir. Isıya dayanıklı boya ile kaplanmıştır. Düz ve pürüzsüz bir yüzeye sahip. Sonundan sonra, sadece oluşan kurumu çıkarmak için kalır.

Piroliz temizliğinin faydaları

 • sarf malzemesi yoktur, tüm bileşenler fırının kendisiyle aynı hizmet ömrüne sahiptir;
 • bu hizmet ömrü diğer tiplerden daha uzundur;
 • fırının tüm parçaları, hem duvarlar hem de kapı temizlenir;
 • görünümü bozan özel bir iç yüzey kaplaması yoktur.

Piroliz temizliğinin dezavantajları

 • temizlik sırasında yanık kokusu görünebilir;
 • yüksek elektrik tüketimi;
 • elektrik tesisatı için artan gereksinimler;
 • sadece elektrikli fırınlarda uygulama;
 • biraz daha yüksek fiyat;
 • fırın tepsilerini ve raflarını ayrı ayrı temizleme ihtiyacı.

Ayrıca bakınız - Yerleşik elektrikli fırınlar: ana seçim kriterleri

Katalize fırın: hazırlar ve temizler

Katalitik fırınlar, kolay temizlenir ve zamandan tasarruf sağlar, ancak parça değiştirme ihtiyacı vardır. Katalitik temizleme fırını esas olarak iç tasarımla karakterize edilir. Çıkarılabilir katalitik paneller duvarlara tutturulmuştur. Özel bir kompozisyonun uygulandığı. Fırını temizleyen odur. Bileşim gözenekli bir malzemedir. Bu gözenekler, kirliliği emen özel bir madde içerir. Bu nedenle fırın biraz alışılmadık bir görünüme bürünüyor. Ve duvarlar dokunulduğunda gözle görülür derecede sert. Bu teknik, pişirme sırasında bile fırının kendi kendini temizlemesini sağlar. Aynı zamanda bulaşıklar herhangi bir zararlı özellik veya hoş olmayan kokular kazanmaz.

İşlemi etkinleştirmek için tipik olarak 140 ° C'nin üzerinde bir sıcaklık gerekir. Gözeneklerdeki kirlilik, en basit zararsız maddelere ayrışır. Daha sonra nemli bir bezle kolayca silinebilirler. Panellerin belirli bir ömrü vardır. Ve her 5 yılda bir değiştirilmeleri gerekiyor. Tek taraflı ve çift taraflı versiyonlarda yapılırlar. Bir panelin değiştirilmesi gerekip gerekmediğini belirlemek yeterince kolaydır. Bu, kirlilik birikimi ile farkedilecektir. Değişimin kendisi bağımsız olarak ve evde yapılabilir. Genellikle, talimatlara göre tam anlamıyla birkaç cıvatayı sökmeniz gerekir.

Katalitik temizlemenin faydaları

 • dış duvarlar, geleneksel fırınlarda olduğu gibi ısıtılır;
 • pişirme sırasında temizlik nedeniyle zamandan tasarruf;
 • gaz fırınları için gerçekleştirilebilir.

Katalitik temizlemenin dezavantajları

 • sarf malzemelerinin varlığı - katalitik paneller;
 • çıkarılabilir elemanların ayrı ayrı temizlenmesi de gereklidir;
 • paneller kapıya monte edilmemiştir, standart bir yöntem kullanılarak temizlenmesi gerekir;
 • karmaşık kontaminasyon birkaç prosedür gerektirir.

Ayrıca bakınız - Katalitik temizleme fırınının artıları ve eksileri

Piroliz veya kataliz - hangisi daha iyi?

Birkaç kritere göre karşılaştırmalı bir analiz yapalım. Fiyatla başlayalım: katalitik konvertörler için daha düşüktür. Uyumluluk: Pirolitik fırınlar yalnızca elektrikli fırınlar için uygundur. Dezavantajları: Pirolitik fırınlarda dış duvarlar çok ısınır ve ayrı bir temizleme işlemine ihtiyaç duyulur. Bazen hoş olmayan bir koku ortaya çıkar. Katalitik konvertörlerde, kapıyı manuel olarak temizlemeniz gerekir.

Şimdi sonuçlar çıkarabiliriz. Öncelikle gaz evlerinde yaşayanların katalitik temizleme yöntemine sahip fırınlara ihtiyacı vardır. Elektrikten tasarruf edenler için de uygundur. Elektrik şebekesinden talepte bulunmazlar, bu nedenle eski evler için uygundurlar.

Ancak fazladan enerji harcamaktan hoşlanmayanlar için pirolitik olanlar uygundur. Her iki tür için de, çıkarılabilir iç elemanların temizlenmesi sorunu: raflar ve tepsiler çözülmeden kaldı. Her zamanki gibi lavaboya götürülmeli ve temizlik maddeleriyle yıkanmalıdır. Ek soğutmanın kullanıldığı daha pahalı modellerde kasanın aşırı ısınma sorunu çözüldü. Her halükarda mutfaktaki hava çok sıcak olacaktır.

Ayrıca bakınız - Elektrikli fırın "Rus sobası" nın gözden geçirilmesi

Okuyucuların sorularına yeni cevaplar:

Tüm Cevaplar
29937 0

Yorum ekle

Nasıl seçilir

Yorumlar

Onarım