ev Sorulara cevaplar Kendi elinizle bir buzdolabı çantası nasıl yapılır

Kendi elinizle bir buzdolabı çantası nasıl yapılır

Soğutucu çanta, doğaya bir gezi için yiyecek biriktirmeniz, bir mağazadan veya özel gözaltı koşulları gerektiren bir ilaçtan satın alımları aktarmanız gerektiğinde size yardımcı olabilecek özerk bir cihazdır. Peki ya bir termal konteyner veya bir araba buzdolabı satın almak uygun değilse? Bu makale size hızlı ve ucuz bir şekilde kendi soğutucu çantanızı nasıl yapacağınızı gösterecek.

Hangi malzemelere ihtiyacımız var?

Portatif bir soğutucu çanta yapmak için, kısaca nasıl çalıştığını ve "el yapımı" bir termal konteyner yapma sürecinde nelere ihtiyaç duyabileceğimizi anlayalım.

Portatif buzdolabı poşetlerini bu şekilde adlandırmak tam olarak doğru değildir çünkü soğuk üretmezler. Aslında bu tür torbalar, çevre ile yavaş bir ısı alışverişi nedeniyle belirli bir süre düşük sıcaklıkları koruyan termozlardır.

Buna dayanarak neye ihtiyacımız olduğunu belirliyoruz:

 • çantanın kendisi - dikilebilir veya hazır hale getirilebilir, asıl mesele yoğun ve güvenilir bir fermuara sahip olmasıdır;
 • termal tabaka - mağazada bunun için folyo yalıtım malzemesi - folyo yalıtımı almak gerekir;
 • sabitleme malzemeleri - metalize bant veya mobilya zımbası.

Ayrıca, yardımcı bir soğuk kaynağı olarak, özel piller - salin solüsyonlu sızdırmaz kaplar kullanabilirsiniz. Soğuk akümülatörler önceden dondurulur ve daha sonra termal bir torba içinde yavaşça çözülür, bir süre için düşük sıcaklıklar muhafaza edilir. Soğuk akümülatörler bir mağazadan satın alınabilir veya kendi ellerinizle yapılabilir, bunu da size anlatacağız.

Ayrıca bakınız - Donmayan veya damlama buzdolabı - hangisi daha iyi?

Elde tutulan bir soğutucu çanta yapmak

İnanın bana dikiş makinesi, iğne ve iplikle kesinlikle arkadaş olmasanız bile termal torba dikmek sizin için zor olmayacak. Bu süreç sizi çok az zaman alacak. Ancak sonuç - bitmiş bir çanta - uzun süre sadık bir şekilde hizmet edecek ve yiyecekleri, içecekleri veya ilaçları ısı ve ısının yıkıcı etkilerinden güvenilir bir şekilde koruyacaktır.

Öyleyse, önce çantanın içi için bir desen - bir desen yapmalısınız. Kural olarak, spor veya seyahat dikdörtgen çantalar, kanatlı ve çevresi fermuarlı olarak alınır. Çantanın bu çeşidi en pratik olacak.

Desen, orijinal çantanın alt ve yanlarının boyutuna göre sektörlere ayrılmış büyük bir haç gibi görünecektir. Torba kapağını eklemeyi unutmayın. Ayrıca, bu plan Foiloisolone'a aktarılmalıdır. Folyo izolasyondan yapılan desenin orijinal desenden biraz daha küçük olması gerektiğini unutmayın - böylece termal malzemeden yapılmış kabın modeli çantanıza rahatça sığar.

Deseni termal malzemeden birleştirin, derzleri folyo bantla dikkatlice yapıştırın. Folyo yalıtımlı kabınıza fermuar dikebilirseniz, böyle daha soğuk bir çanta birçok kez daha etkili olacaktır.Sıkıca kapatılan bir bölme, içindeki yiyeceğin yavaşça ısıtılmasının garantisidir.

Folyo kap hazır olduğunda, orijinal çantasına yerleştirin ve çift taraflı bant veya zımba ile birbirine sabitleyin. Hepsi bu - soğutucu çanta hazır!

Ayrıca bakınız - Yerleşik bir buzdolabını seçme ve kurmanın nüansları

Ev yapımı araba buzdolabı

Kompakt bir buzdolabı çantası yeterli değilse, bir arabanın bagajında ​​taşımak için her zaman geniş bir termo-kap yapabilirsiniz. Böyle bir ev yapımı sandık, büyük bir şirket ile doğa gezisi sırasında veya “vahşilerle” bir tatil sırasında size yardımcı olabilir. Köpükten bir araba için nasıl buzdolabı yapılacağını bulalım.

Her şeyden önce doğru boyutta kontrplak kutuyu seçin. Mümkünse, böyle bir kutuyu kendiniz monte etmek kolaydır. Çekmece kapağının menteşelerle tutturulması iyidir, ancak eğer yoksa endişelenmeyin, herhangi bir sıkı oturan kapak işe yarayacaktır.

Genel olarak, bir karton kutu kullanabilirsiniz, ancak bu tür malzemeden yapılmış bir araba buzdolabının çok dayanıklı olmadığı ortaya çıkmayacaktır.

Öyleyse, doğru kutuyu bulduysanız, bir sonraki adım onun için köpük yalıtım dolgusu yapmaktır. Kutunun tüm iç yüzeylerini köpük ile yapıştırmak veya kesmek gerekir. Daha kalın, daha güvenilir. Minik köpük yerine Penoplex kullanabilirsiniz. Zımbalama için çift taraflı bant, aseton içermeyen yapıştırıcı veya mobilya zımbası kullanın. Kapağın içi de göz ardı edilmemelidir.

Bundan sonra, kutunun içini dikkatlice folyo yalıtımı ile kaplamak ve yalıtım malzemesini yapıştırmak ve ayrıca gelecekteki araba buzdolabının içindeki tüm bağlantıları bantla dikkatlice yapıştırmak gerekir.

Prensip olarak, buzdolabı hazır. Kullanımdan önce sadece açma kulpunu kapağa takmayı ve termal kabı iyice soğutmayı unutmayınız. Montaj ne kadar iyi yapılırsa, araba buzdolabınız o kadar hava geçirmez şekilde kapatılır - kendi içinde düşük bir sıcaklığı o kadar uzun süre muhafaza edebilir. Böyle bir cihazın oldukça ağır olduğu ortaya çıkıyor, bu yüzden onu bir arabanın bagajında ​​taşımak en iyisidir.

Ev yapımı soğuk akümülatörler

Yiyecekleri saklamak için bağımsız bir termal kap kullanmanız gerekiyorsa, soğuk akümülatörlerin çok yardımcı olduğundan bahsetmiştik. Mağazaya gitmeye hazır değilseniz, evde kendi ellerinizle soğuk bir akümülatör yapın.

Mağaza bataryası, normal sudan çok daha yavaş çözülen özel bir salin solüsyonu kullanır. Kendiniz yapmak zor değil, sadece normal mutfak tuzunu gerekli miktarda su içinde çözün ve böyle bir çözeltiyi uygun plastik şişelere veya Zip Kilitli vakumlu torbalara dökün. Dolu torbalar veya şişeler, kabın içindeki sıcaklığın soğuk kalmasına yardımcı olmak için dondurulmalıdır.

Helyum soğuk akümülatörler de vardır. Sıvı emsallerinden çok daha pahalıdırlar, ancak çok daha yavaş çözülürler. Böyle soğuk bir akümülatör yapmak istiyorsanız, eczaneden birkaç büyük bebek bezi satın alın. Yavaşça ve yavaşça normal musluk suyunu çocuk bezinin içine bir bardak kadar dökün. Biraz bekleyin - granüllerin nemi emmesine izin verin. Daha sonra bezin içini yırtın ve ıslak granülleri hava geçirmez bir torbaya dökün.

Soğuk hava deposu akümülatörleri önceden dondurulmalıdır. Ve buzdolabının poşetinin içine yiyecek koyarken, yiyecek katmanlarını soğuk akümülatörlerle kaydırmayı unutmayın.

Faydalı ipuçları

Yani, her şey açıksa, daha soğuk bir çanta yapmaya başlayabilirsiniz. Ama son olarak, termal torba üretme sürecini sizin için kolaylaştıracak ve böyle bir cihazı kullanmanın verimliliğini artıracak bazı faydalı ipuçlarını paylaşmak istiyoruz.

 • Termal katman kalınlığı - ne kadar fazla olursa o kadar iyidir. Bir hırdavatçıya geldiğinizde, 0,5-0,8 cm'den folyo izolasyonu ve 2-3 cm'den köpük satın alın.
 • Folgoizolone'u büyük bir nalburdan satın alabilirsiniz ve bunun fiyatı kesinlikle cebinize çarpmayacaktır. Malzeme tüketimi - 1 - 1,5 m.
 • Portatif bir buzdolabı için son derece dayanıklı ve aynı zamanda kirden kolayca yıkanabilen yoğun, su itici malzemelerden bir çanta seçmek daha iyidir.
 • Kolların ve ceplerin sıkıca dikildiğinden ve bağlantı elemanlarının termo torbayı sıkıca kapattığından emin olun. İyi üretim modellerinde, dış fermuar, ısı transferini azaltmak için özel bir Velcro kapakla kapatılmıştır.
 • Bir araba buzdolabını kullanmanın rahatlığı için, bir kontrplak kutu üzerine kulplu bir kapak dikilebilir. Kontrplak ile kapak arasına dolgu polyester parçaları, kesilmiş bir battaniye veya başka bir yalıtım koymayı unutmayın - bu şekilde, termal kabın içeriğini hızlı ısınmadan koruyacaksınız.
 • Herhangi bir termal kabı büyük bir çantada başka şeylerle veya bir arabanın bagajında ​​taşımak daha iyidir. Taşınabilir buzdolabınızı doğrudan güneş ışığına maruz bırakmayın ve olabildiğince az açmaya çalışın.
 • Kendi yaptığınız donmuş soğuk hava deposu akümülatörlerini çözerken yoğuşma meydana gelebilir - bu gerçeği dikkate alın ve nemin yiyeceği bozmamasına dikkat edin. Örneğin, her şeyi ayrı gazete sayfalarına sarın.
 • Bağımsız bir buzdolabına yiyecek yüklerken, termal kabın içinde olabildiğince az boşluk ve boşluk olması gerektiğini unutmayın. Yiyecekleri soğuk akümülatörler veya normal buz paketleri ile aktarmayı unutmayın.

Doğru üretim, özen ve basit önerilerimizi takip ederek, termal çantanız veya otomatik buzdolabınız verimliliği, güvenilirliği ve dayanıklılığı ile sizi hoş bir şekilde şaşırtacaktır. Aynı zamanda, düzenli bir meblağ biriktirebildiğinizi bilmek güzel, çünkü mağazada böyle bir satın alma önemli bir tutara mal olacak. Okulda, ofiste veya eğitimde bireysel atıştırmalıklar için küçük kutular, satın alımlar veya mütevazı piknikler için 4-5 litrelik seyahat çantaları, büyük şirketler için 10 litrelik geniş sırt çantaları ve etkileyici boşluklar vb. ... Şimdi, kendi elinizle nasıl daha soğuk bir çanta yapılacağını bilmek, sizin için zor olmayacak!

Ayrıca bakınız:

29112 0

Yorum ekle

Nasıl seçilir

Yorumlar

Onarım