ev Sorulara cevaplar Hangi tambur daha iyi paslanmaz çelik veya plastiktir?

Hangi tambur daha iyi paslanmaz çelik veya plastiktir?

Hangi tambur daha iyidir: paslanmaz çelik mi yoksa plastik mi?Merhaba! Çamaşır makinesi almak istiyorum ama bir sorunum var - Tambur seçimine karar veremiyorum. Çelik bir tamburun plastik olandan daha dayanıklı olduğunu duydum. Ayrıca plastik ürünlerde nakliye sırasında dahi çatlaklar görülebilir. Aynı zamanda metal tamburlu çamaşır makineleri çok daha pahalıdır. Bunları seçip fazla ödeme yapmam gerekiyor mu? Ayrıca, bal peteği tamburu ile normal tambur arasındaki fark nedir?
Soru cevaplandı:

Igor MarkovIgor Markov

İlk olarak, temel terimleri anlamayı öneriyorum. Tambur, içinde çamaşırların yıkandığı bir kaptır. Çamaşır makinesinde kapıyı veya kapağı açtığınızda sadece görülebilir. Her durumda paslanmaz çelikten yapıldığı için burada herhangi bir seçenek bulunmamaktadır. Bununla birlikte, bir tank da var - tamburun yerleştirildiği bir kap. Deterjanlı suyun yönlendirildiği, daha sonra özel yuvalardan çamaşırların bulunduğu bölmeye girdiği yerdedir. Sadece tank plastik ve paslanmaz çelikten yapılmıştır.

Ne tercih edilmeli?

Daha yakın zamanlarda üreticiler, içinde emaye küvet bulunan çamaşır makineleri sundular. Aynı zamanda, hizmet ömürleri oldukça kısa çıktı: buradaki metal üzerinde pasın görünmesi için emaye yüzeyinde küçük bir çatlak oluşması yeterliydi. Bu nedenle, birçok çamaşır makinesi üreticisi zor bir karar verdi - bu tür tankları kurmayı reddetti. Sonuç olarak, ev aletlerine plastik veya çelik tanklar kurmaya başladılar.

Hangisinin tercih edilmesi gerektiğini bulmak için, birleştirilmiş tablodaki artıları ve eksileri karşılaştıralım:

Paslanmaz çelik parçalar Plastik parçalar
artıları Eksiler artıları Eksiler
En uzun hizmet ömrü (yüksek kaliteli çelik 100 yıla kadar dayanır) Metal hazneli bir çamaşır makinesinde su daha hızlı soğur Daha kabul edilebilir maliyet Daha az dayanır ve parçanın daha erken değiştirilmesini gerektirir
Yıkama sırasında kullanılan kimyasallara dayanıklılık (metal tank ne deterjan ne de kireç çözücü kullanımından dolayı arızalanmaz) Yüksek kaliteli çelikten bir çamaşır makinesi seçmelisiniz çünkü ucuz çelik performansını daha çabuk kaybeder Plastik daha iyi ısı tutma sağlar, yani yıkama sırasında elektrik enerjisi tüketimi daha az olacaktır
Yüksek fiyat İyi plastik yaklaşık 20-25 yıl dayanır (yani hizmet ömrü çamaşır makinesininkine benzer)
Yüksek seviyede gürültü ve titreşim Düşük gürültü ve titreşim

Dolayısıyla neyin tercih edilmesi gerektiğini kesin olarak söylemek işe yaramayacaktır. Nitekim, her malzeme lehine nedenlerinizi belirtebilirsiniz. Bununla birlikte, paslanmaz çelik ürünler ve plastik parçaların kendi dezavantajları vardır. Bu nedenle, bazen çamaşır makinesi üreticileri (örneğin, ARDO) uzlaşmacı bir çözüm seçer ve tankın arkasını paslanmaz çelikten yapar ve yanlar plastikten yapılır.Böylece, her iki malzemenin dezavantajlarını azaltmak ve her birini kullanmanın avantajlarını elde etmek ortaya çıkıyor. Bundan çamaşır makinesi imalatının maliyeti de azalır.

Dikkat! Bizim durumumuzda "plastik", tankların üretiminde kullanılan tüm kompozit malzeme çeşitleri olarak düşünülmelidir. Bunun nedeni, birçok üreticinin bir marka adı (örneğin, fibran, polynox, carbotech, vb.) Alan tankların üretimi için yeni malzeme versiyonları oluşturmasıdır. Aralarında birkaç temel fark vardır, ancak aynı zamanda tüm üreticiler orijinal bir şey sunmaya çalışır.

Çamaşır makinenizin sık sık bir yerden başka bir yere taşınmaması durumunda, plastik hazneli bir makine tercih edebilirsiniz. Bununla birlikte, malzemeye ek olarak, her şeyden önce diğer önemli özellikleri de dikkate almanızı öneririz. Örneğin, tüketilen su ve elektrik hacmi.

Petek tamburların özelliği

İkinci sorunuza cevap vermek için - bal peteği tamburu ile normal olan arasındaki fark nedir - önemli bir noktayı açıklığa kavuşturalım. Petek biçimli tambur, Miele patentli bir geliştirmedir. Bu bağlamda, diğer çamaşır makinesi markaları bunlarla donatılmamıştır. Üretici, önerilen tamburun çamaşırlara karşı daha nazik olduğunu, enerji maliyetlerini düşürmeye yardımcı olduğunu ve daha uzun hizmet ömrüne sahip olduğunu iddia ediyor.

Bir çamaşır makinesinde, çamaşır kabının içinde bal peteğine benzeyen altıgen delikler bulunur. İçbükey yapıları nedeniyle, yıkama işlemi sırasında çamaşır ile tambur arasında çamaşırları yıkama sırasında koruyan küçük bir su filmi oluşur. Ek olarak, iç kısımda (en savunmasız noktalar) kaynaklı bileşen yoktur. Buna göre hizmet ömrü önemli ölçüde uzar.

Doğal olarak, yüksek kaliteli paslanmaz çelikten yapılmış parçalar, her türden plastik muadillerine göre daha güvenilir bir çözümdür. Bununla birlikte, tankın bir asırdır sorunsuz çalıştığını takdir edebilir misiniz? "Aşırı kalite" den bahsedebileceğiniz durumun bu olduğuna inanıyoruz. Çamaşır makinesi seçerken öncelikle teknik özelliklerinden yola çıkarak size tam olarak uyan modelde durun. Ve ancak o zaman tankının yapıldığı malzemelere bakın.

Okuyucuların sorularına yeni cevaplar:

Tüm Cevaplar
26565 0

Yorum ekle

Nasıl seçilir

Yorumlar

Onarım