ev Nasıl seçilir Küçük ev aletleri Eviniz için bir masa üstü elektrikli fırın nasıl seçilir

Eviniz için bir masa üstü elektrikli fırın nasıl seçilir

Küçük ölçekli bir şehir dairesi veya yurdu koşullarında veya mevsimlik yazlık yaşama koşullarında, büyük ev aletleri satın almaya gerek yoktur. Mükemmel bir çözüm, gerekirse normal sobayı yerleşik bir fırınla ​​tamamen değiştirecek olan bir masaüstü fırın olabilir.

Harici olarak, bir masaüstü fırın bir mikrodalgaya benzer, ancak işlevsel olarak tamamen farklıdırlar.

Masa üstü elektrikli fırının faydaları

 1. Kompakt boyut. Sadece 6 litre kapasiteli mini fırın bulunmaktadır. Böyle bir ünite, özellikle yerden tasarruf etmeniz gereken küçük odalarda kullanışlıdır. Ancak, yerleşik cihazlardan hiçbir şekilde daha düşük boyutta olmayan büyük masaüstü fırınlar da vardır - hacim olarak 50 litreye kadar (karşılaştırma için, standart bir sobanın fırınının hacmi 40 ila 50 litre arasındadır).
 2. Hareketlilik. Ülke gezisine çıkarken yanınızda böyle bir mini fırın almak, bir dolaba veya buzdolabına koymak, balkonda veya dolapta saklamak kolaydır.
 3. Bir ocak ile kombinasyon. Elektrikli fırının üst kapağında bir, iki veya üç farklı büyüklük ve güçte brülörlü modelleri bulunmaktadır. Böyle bir kombine fırın, mutfak alanından önemli ölçüde tasarruf sağlar.
 4. Çevre dostu. Gazlı muadilinin aksine, elektrikli masaüstü fırın, bitmiş yemeğin tadını bozabilecek yanma ürünleri bırakmaz.
 5. Kolay temizlik. Mini fırının emaye yapışmaz yüzeyi yapışmaya karşı dayanıklıdır ve her türlü deterjanla kolayca temizlenebilir. Modellerin çoğu ek olarak pirolitik veya hidroliz temizleme fonksiyonu ile donatılmıştır, yağ filtreli fırınlar vardır.

Ayrıca bakınız - Elektrikli fırın "Rus sobası" nın gözden geçirilmesi

Mini fırın seçim kriterleri

Mini fırın seçerken öncelikle gücüne ve büyüklüğüne dikkat etmelisiniz. Sadece büyük veya orta ölçekli bir elektrikli fırında hızlı ve çok fazla yemek pişirebileceğiniz unutulmamalıdır. Unlu mamuller ve pizza pişirmek, herhangi bir ürünü pişirmek, güveç ve haşlamak, tavuk ızgara yapmak mümkündür.

Fırının gücü de doğrudan boyuta bağlıdır - boyut ne kadar büyükse, fırın o kadar güçlüdür (600 ila 3200 W). Ancak büyük ve güçlü bir ünite daha az hareketli hale gelir - büyük bir fırının taşınması ve taşınması çok daha zor olacak ve aynı zamanda mutfakta daha fazla yer kaplayacaktır. Mikrodalga fonksiyonlu modeller de mevcuttur.

Modern masaüstü mini dolap modelleri, üstten veya alttan ısıtma, her taraftan eşit ısıtma, yoğun ısıtma, buz çözme ve diğer modlar gibi 10'dan fazla ısıtma modu ile donatılmıştır.

Ek olarak, gerekli işlevler setine de dikkat etmelisiniz. Ünitenin ne kadar çok işlevi varsa o kadar iyidir, ancak tam donanımlı bir elektrikli fırının fiyatı da önemli ölçüde daha yüksek olacaktır.

Mini fırının ana fonksiyonları

 1. Zamanlayıcı - pişirmenin sona erdiğini bildirir, daha karmaşık modellerde mini fırını kendi kendine kapatır.
 2. Konveksiyon - fırının içindeki hava akımlarının zorla sirkülasyonu, yiyeceklerin eşit şekilde pişmesini sağlar.
 3. Izgara, altın kahverengi bir kabuğun oluşması nedeniyle bir ısıtma elemanıdır (on).
 4. Şiş, büyük et parçalarının her tarafta eşit şekilde pişirilmesini sağlayan döner bir çubuktur.
 5. Buz çözme fonksiyonu - mini fırında ısıtma sıcaklığını kademeli olarak artırarak, ön buz çözme olmadan dondurulmuş yiyeceklerin pişirilmesini mümkün kılar.
 6. Mangal - çıkarılabilir kapaklı bazı modellerde kullanılır, ocağı elektrikli mangal haline getirir.
 7. Kaynatma kontrolü - ayarlanan sıcaklığı seçilen seviyede tutar ve gerekirse otomatik olarak düşürerek yiyeceğin taşmasını önler.
 8. Kendi kendini temizleme işlevi - hidrolitik veya pirolitik olabilir. Ancak, ne biri ne de diğeri yerini almayacak, sadece fırının elle temizlenmesini kolaylaştıracaktır.

İşlev setine ve üreticiye bağlı olarak, elektrikli bir masaüstü fırının fiyatı 1.200 ruble ile 35.000 ruble arasında değişmektedir.

İlave fonksiyonlar

Her zamanki işlevlere ek olarak, elektrikli mini fırın, herkes için ilginç olmayan, ancak ek konfor ve güvenlik sağlayabilen ek özelliklerle donatılabilir.

Örneğin, kalan ısı göstergesi gibi bir işlev, fırının hala sıcak olduğunu göstererek hostesi haşlanmaya karşı koruyacaktır. Fırın 60 dereceye kadar soğuduğunda gösterge söner.

Yerleşik metal detektörü, kabin içindeki metal kapları tanır - orada değilse, fırını açmak imkansız hale gelir. Böyle bir işleviniz varsa, satıcıya kapatma olasılığını sormalısınız, aksi takdirde ısıya dayanıklı cam fırın tepsisinde veya seramik kaplarda yemek pişirmek mümkün olmayacaktır.

Ankastre cihazlar ve mini fırının tasarım özelliği, konfor ve güvenlik için önemli bir rol oynamaktadır. Sıkıca oturan fırın kapısı ve birkaç ısı yalıtımlı camın varlığı, ısının dışarıya kaçmasını önler, bu da yiyecekleri çok daha hızlı pişirmenize izin verdikleri anlamına gelir.

Birçok elektrikli fırın sadece içeride değil, aynı zamanda etrafındaki boşluğu da ısıtır - bu dikkate alınmalı ve satın almadan önce satıcıdan bu modelin termal olarak nasıl yalıtıldığını öğrenin. Sıcak fırın yapraklarını fırından güvenli bir şekilde çıkarmanıza izin veren geri çekilebilir teleskopik kılavuzlara sahip olmak istenir.

Pişirme modunu hafızaya alma işlevi, her seferinde yeni parametreler ayarlamadan fırının belleğinde kayıtlı bir programı bir kez seçmeyi mümkün kılar. Bu işlev, özellikle günlük hazırlanan yemekler için uygundur.

Ayrıca bakınız - Eviniz için doğru mikrodalgayı nasıl seçersiniz?

Güç seçimi

Kuşkusuz, yüksek güçlü bir fırın, bir yemeği daha kompakt ancak daha az güçlü bir üniteden çok daha hızlı pişirecektir. Ancak aynı zamanda güçlü bir fırın daha fazla enerji tüketecektir.

Bu nedenle, her müşterinin kendisi için neyin daha önemli olduğuna bağımsız olarak karar vermesi gerekir - kısa vadeli ve yoğun elektrik tüketimi veya ekonomik elektrik tüketimi ile daha uzun bir pişirme süreci.

Üreticiler, ürünlerini enerji tüketim sınıfına göre etiketler: A sınıfı en ekonomik, C işareti ile işaretlenmiş ürünler ise en yoğun enerji tüketen ürünler olarak kabul edilir.

Ayrıca odadaki elektrik kablolarının durumunu da hesaba katmalısınız - masaüstü elektrikli fırının yarattığı yüke dayanmalıdır. Ortalama olarak, bir elektrikli fırın 2 ila 4 kW tüketir. Kırsal alanlarda veya ülkede, besleme voltajı bazen yeterli değildir, bu durumda düşük güçlü bir mini fırın satın almak daha iyidir.

Kısa özet

Bir masaüstü elektrikli fırın seçerken, tanınmış bir üreticinin çok işlevli orta güç ünitelerine dikkat etmelisiniz.Böyle bir masa üstü fırın, yerden ve paradan tasarruf sağlayacak çok sayıda mutfak aletinin yerini alacak.

Seçilen ürünün kalitesini teyit etmek için satıcıdan kalite sertifikası ve üreticinin garanti yükümlülüklerini istemelisiniz. Seçim senin!

Ayrıca bakınız - Ankastre elektrikli fırın: hangisini seçmek daha iyidir?

33159 0

Yorum ekle

Nasıl seçilir

Yorumlar

Onarım