ev Onarım Büyük ev aletleri Çamaşır makinesinin kapağındaki tutamak kırılırsa nasıl değiştirilir?

Çamaşır makinesinin kapağındaki tutamak kırılırsa nasıl değiştirilir?

En kaliteli çamaşır makinesinde bile sap kırılabilir. Plastik kısmı çok kırılgandır. Açmaya çalışırken sürekli strese maruz kaldığında, dayanamayabilir. Kilidi açmadan önce kolu çekerseniz, aynı zamanda hızla kırılacaktır. Tamir edilemez, yeni bir parça takmanız gerekecek. Bunu kendiniz yapabilirsiniz.

Kulp kırılırsa kapı nasıl açılır

çamaşır makinesi kapısındaki tutamak kırıldı

Arızanın nedeni genellikle dikkatsiz kullanımdır ve evlilik ya da kalitesiz bir cihaz değildir. Tipik olarak, yıkama bittikten sonra kapıyı açmaya çalışırken tutamak kırılır. Kilidin açıldığını belirten karakteristik bir klik sesi duyana kadar hafifçe bastırmanız ve ardından dikkatlice açmanız gerekir.

Önemli:

Yıkamayı bitirdikten sonra, birkaç dakika beklemeniz gerekir, bir süre kapak kilitli kalır.

Bir arıza ile karşı karşıya kaldığınızda endişelenmenize gerek yok. Bir uzmanı aramadan parçayı değiştirebilirsiniz. İlk önce onu sökmeniz gerekiyor. Bunu yapmanın birkaç yolu var.

Önce kırılan parçayı incelemelisiniz. Kolun sadece bir kısmı kırılırsa, geri kalanı için kapıyı açabilirsiniz. Bunun için bazen alet kullanmanız gerekir. Kapı üzerinde kalan kısmı pense ile alarak yaya bastırıp kapağı kendinize doğru çekmeniz gerekir. Bu adımlar yardımcı olmazsa, diğer yöntemleri kullanabilirsiniz:

 • Makine bir acil durum açıklığı ile donatılmışsa, özel bir kablo veya kolu çekmek gerekir. Tahliye filtresinin yanında bulunur. Buna ulaşmak için alt paneli çıkarmanız gerekir.
 • Kapağı içeriden açın. Ekipmanın üst kapağını çıkarmanız ve iç kilide elinizle ulaşmanız gerekir. Üzerine bastırın ve kapıyı içeriden itin.
 • İple birlikte. Güçlü bir ip alarak, onu kapak ile gövde arasındaki deliğe kilidin yan tarafından sokun. Halatı çekin ve her iki taraftan kilide doğru çekin. Halat kolu itecek ve makine açılacaktır.

Ayrıca bakınız - Kırık Bir Çamaşır Makinesi Nasıl Zorla Boşaltılır

Nasıl sökülür

Kolu değiştirmek için makinenin kapısının çıkarılması ve kırılan kısmın sökülmesi gerekir.

Önemli:

Kapıyı sökmeden önce cıvataların konumunu, tutamak bağlantı noktalarını ve cam eğiminin yan tarafını unutmayın. Unutmamak için fotoğrafını çekmek daha iyi.

Bir ustanın yardımı olmadan onu kendi başınıza sökmek zor değil. Talimat çok basit:

 1. Kapıyı aç. Kanopinin yakınındaki gövdeye bağlantı noktalarını bulun. Kural olarak, bunlar Phillips tornavida ile sökülebilen kendiliğinden kılavuzlanan vidalardır.
 2. Yükleme kapağı kapağını çıkarın ve yere koyun. Sökülmesi gerekecek.
 3. Kapağın çevresindeki sabitleme cıvatalarını gevşetin. Bu, bağlantı elemanının türüne bağlı olarak standart veya Phillips tornavida gerektirecektir.
 4. İç ve dış parçalar arasındaki boşluğa düz bir tornavida sokun, kaldırın. Kapıyı ikiye ayırın, camı çıkarın.
 5. Sap, metal bir çubukla sabitlenmiştir.Üzerine bir baykuş veya ince bir iğne ile bastırmanız, çubuğu itip asmanız ve ardından dışarı çekmeniz gerekir.
 6. Kolu ve yayı alın.

Tavsiye:

Montaj sırasında kafanızın karışmaması için, kolun bağlantı noktasını sökmeden önce fotoğraflamak daha iyidir.

Yeni bir tutamaç nasıl kurulur

Kalem bir nalburdan satın alınmalıdır. Alışverişe çıktığınızda, yeni parçanın sığması için makinenin modelini ve adını yeniden yazmanız gerekir. Sabitlemek için gerekli bir yay ve bir çubuk ile donatılmıştır.

Montaj Talimatlarını Kulp:

 1. Yayı yerleştirin. Bir öncekinin bulunduğu yere koymak gerekiyor. Aynı zamanda dikkatli olmak da önemlidir. Yay tam olarak yerine oturmalıdır. Oldukça zor, denemelisin.
 2. Kancayı sap ile gittiği yere kadar itin.
 3. Parça pozisyonundayken pimi takın. Tüm deliklerden geçirilmelidir. İlerlerken deliklere girişi kolaylaştırmak için döndürülmelidir. Pense kullanabilirsiniz.

Sorunu hallettikten sonra, sapın düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol etmelisiniz. Yay nedeniyle hafifçe geri çekilir. Kol yay tarafından itilmezse, doğru şekilde yerleştirilmemiştir. Hemen söküp tekrar takmayı denemek daha iyidir.

Ardından, camı yerleştirmeniz ve kapağın ikinci yarısını tıklayana kadar tutturmanız gerekir. Yarımları tespit civataları ile sabitleyin ve kapıyı makineye takın.

Tavsiye:

Kolu kendi başınıza nasıl değiştireceğinizi çözemezseniz, parçalara zarar vermemek için ustayı aramak daha iyidir.

Ayrıca bakınız:

9792 0

Nasıl seçilir

Yorumlar

Onarım