ev Onarım Büyük ev aletleri Atlant çamaşır makinesi F3 hatası veriyor - bu ne anlama geliyor?

Atlant çamaşır makinesi F3 hatası veriyor - bu ne anlama geliyor?

Çamaşırları alışkanlıkla tambura koyup yıkamaya başladınız ve bir süre sonra Atlant çamaşır makinesinin yıkamadığını ve F3 kodunu verdiğini gördünüz. Örneğin, Atlant makinesindeki F3 hatası programdan bağımsız olarak ortaya çıkar, ayrıca yıkama daha da devam edebilir. Bu kod ne anlama geliyor ve ortaya çıkan sorunu nasıl düzeltebilirim?

Hatayı çözmek

Stiralnaja mashina Atlant vydaet oshibku F3

F3 hata kodu, su ısıtmasıyla ilgili bir sorun olduğu anlamına gelir: orada değil veya tam tersine aşırı. Bu durumda makine soğuk suda yıkama modlarında normal çalışabilir ve ısıtmalı programlarda hata oluşur. Ekranı olmayan modellerde bu hata şu şekilde gösterilir - 3. ve 4. boşaltma göstergeleri yanar.

Çarşaflarınızın kötü yıkandığını fark ederseniz, küf kokusu hissedilirse, büyük olasılıkla ısıtma elemanında bir arıza vardır.

Onarım gerektirmeyen nedenler

  • Elektriksel bağlantı. Kablonun kendisinde veya fişinde herhangi bir hasar olup olmadığını net bir şekilde izlemek gerekir. Elektrik şebekesine bağlantının doğrudan, yani hemen prize ve bir adaptör kullanılmadan yapılması da önemlidir.
  • Bir sistem çökmesi meydana geldi. İlk kez böyle bir hatayla karşılaşırsanız, makineye dinlenmesi için zaman tanıyabilirsiniz. Güç kablosunu tam anlamıyla on dakika çekerek makinenin fişini çekin. Oldukça sık çöküyor, ancak geçicidir ve böyle bir yeniden başlatma yardımcı olacaktır.
  • Isıtma elemanı kablolarının bağlantısını kontrol edin. Bu senaryo, cihaz bu tipte bir arızadan önce demonte edilmişse mümkündür. Temaslıların her zamanki yerlerinden biraz uzaklaşması muhtemeldir.

Ayrıca bakınız - Atlant çamaşır makinesi F4 hatası veriyor - bu ne anlama geliyor?

Onarım gerektiren arızalar

Onarım gerektirmeyen arızalara ek olarak, doğrudan onarım gerektiren arızalar da vardır.

Isıtma elemanı kırıldı

Yüksek sıcaklıkta yıkarken, kapak camı soğuk kalırsa, ısıtma elemanı arızalıdır. Ayrıca çamaşır makinesi şok edilirse ısıtıcı izolasyonu zarar görebilir ve bu kısa devreye ve hatta yangına neden olabilir. Arızanın nedeni fabrika hatası veya ölçek olabilir. Isıtma elemanı tamir edilemez; değiştirilmesi gerekir. Isıtma elemanını bir multimetre ile kontrol ettiğinizden emin olun, belki de sorun içinde değil, sıcaklık sensöründe (bazı modellerde sıcaklık sensörü ısıtıcıdan ayrı olarak monte edilir).

Kırık termal sensör

F3 hatasının yıkamanın başlangıcında, çamaşır makinesi ısınmadığı, aşırı ısındığı veya tamamen kaynattığı zaman ortaya çıkması, sıcaklık sensörünün - çamaşır makinesindeki suyun sıcaklığını ölçen bir sıcaklık sensörü - arızasını gösterebilir. Bu durumda, sıcaklık sensörünün değiştirilmesi gerekecek ve çoğu modelde gözlemlenen doğrudan ısıtma elemanına yerleştirilmişse, ısıtma elemanının tamamen değiştirilmesi gerekecektir.

Arızalı kontrol panosu

Yıkama başladıktan 12-15 dakika sonra Atlant makinesinin ekranında F3 hatası görüntüleniyor ve yıkama işlemi tamamen duruyorsa bu, kontrol panosunun arızalanmış olabileceği anlamına gelir. Bu, çamaşır makinesinin çalışma sürecini kontrol eden bir mikro devredir. Temel olarak, ısıtma elemanını veya rayı açmaktan sorumlu olan kontrol panosu üzerinde bulunan röle yanar. Bu durumda, yanmış röleyi değiştirmeniz veya parçaları lehimlemeniz gerekecektir. İşlemci arızası anında kontrol modülünün tamamen değiştirilmesi gerekecektir.

Kablolama sorunu

Çamaşır makinesinde F3 hatası belirirse, daha sonra kaybolur, ardından ısıtma elemanından kontrol modülüne giden kablolar zarar görür. Böyle bir durumda, hasarlı kabloları bükmeniz veya döngüyü tellerle tamamen değiştirmeniz gerekir.

Ayrıca bakınız:

8385 0

Nasıl seçilir

Yorumlar

Onarım