ev Bakım Klima ekipmanı Klimayı kendiniz nasıl temizlersiniz

Klimayı kendiniz nasıl temizlersiniz

Klimalar günümüzde çok yaygın bir ev cihazıdır. Yazın bunaltıcı sıcaktan kurtarırlar ve soğuk mevsimde sıcak odalara yardımcı olurlar (modeller sıfırın altında 5 ve 20 dereceye kadar sıcaklıklarda çalışır). Klimalar havayı temizleyebilir ve oda nemini azaltabilir. Klima çalışırken, içinden büyük bir hava akışı geçer.

Toz ve zararlı partiküller hava ile birlikte klimaya girer. Zamanla klimanın parçaları üzerinde bütün bir çamur tabakası birikir: filtre, ısı eşanjörü ve fan. Kir ve toz birikmesi klimanın çalışmasını bozar ve güç tüketimini artırır. Ayrıca kirli ortamlarda mantar ve bakteri gelişebilir. Bu tür havayı solumak insan sağlığı için tehlikelidir. Soru: Klimayı kendi başınıza nasıl temizleyeceksiniz - her ikinci ekipman sahibi bir keresinde kendine soruyor.

Ev aletinizin garantisi henüz sona ermediyse, temizlik için uzmanlarla görüşmeniz önerilir. Garanti zaten sona erdiğinde, tüm karmaşıklıkları çözebilir ve klimayı kendi ellerinizle temizleyebilirsiniz. Klimaların zamanında temizlenmesi çok önemlidir. Ekipman üreticileri, her model için klimalar için kendi temizleme sürelerini önermektedir. Klimaların kullanım sıklığı farklı sahipler için farklı olduğundan, ekipman kirlendikçe temizlenmesi gerekir. Ev aletlerini kullanmak için sezonun her başlangıcından önce, klimaların zorunlu bir önleyici temizliği yapılır.

Aliexpress'den TOP 9 en iyi taşınabilir klimalar

Klimanın acil olarak temizlenmesi gerektiğini gösteren işaretler

klimanın kendi kendini temizlemesi

Çok kirli bir klimayı çalıştırdığınızda şunları görebilirsiniz:

 • artan gürültü
 • sıvı sızıntısı
 • kötü koku

Bu işaretlerin ortaya çıkması kirliliğin kritik seviyeye ulaştığını gösterir. Klimanın acilen temizlenmesi gerekiyor. Yukarıda belirtilen sonuçlardan kaçınmak için, ekipmanın zamanında bakımı gereklidir.

Ayrıca bakınız:

Ekipman temizliği hangi işlerden oluşur?

klima filtre temizliği
Ev aletlerinin bakımı iç ve dış olmak üzere iki blokta yapılmaktadır. Herhangi bir modeldeki klimaların temizlenmesi birkaç aşamaya ayrılmıştır: (Ayrıca bakınız: Hangi klima temizleyicisinin seçileceği. )

 • filtreyi temizlemek (veya değiştirmek)
 • iç ünitenin temizlenmesi
 • dış ünitenin önleyici temizliği

Her temizlik türünü ayrıntılı olarak ele alalım

Klima filtresinin temizlenmesi

Ayda bir kez temizlenmesi önerilir. Temizlemeden önce, filtrenin nasıl düzgün şekilde çıkarılacağını öğrenmek için klimanın çalıştırma talimatlarını dikkatlice incelemelisiniz. Dökülen tozu toplamak için, zemindeki klimanın altına kağıt (veya film) sermek daha iyidir.

 1. Ekipmanın ağ bağlantısını kestiğinizden emin olun.
 2. Klima kapağını ve koruyucu ızgarayı çıkarın.
 3. Filtreyi çıkarın ve temizleyin.
 4. Filtreyi temizlemek için bir elektrikli süpürge kullanılır.Filtre çok kirliyse, akan su altında yıkanmalıdır (sıcaklık 45 dereceyi geçmemelidir).
 5. Filtreyi kurutun (sıcak hava kullanmadan).
 6. Klimayı monte edin.

Önemli:

filtre yalnızca sekiz kez yıkanabilir (su kapasitesini değiştirir). Daha sonra klimanın verimli çalışması için filtrenin değiştirilmesi zorunludur. Cep filtreleri kendi kendini temizlemez. Sadece yenileriyle değiştirilirler.

Split sistemin iç modülünün temizlenmesi

klimanın iç temizliği

Ayrıca filtrelerden sonra ısı değiştirici-evaporatörün temizlenmesi gerekir, havanın ısıtılması ve soğutulmasından sorumludur. Ekipmanın ana kısmı - klimanın buharlaştırıcısı, freonlu tüplerden oluşur. Tüplerden geçen hava akışı soğutulur Klima evaporatörünün temizlenmesi ekipmanın verimli çalışması için çok önemlidir, yaklaşık olarak yılda bir kez yapılır.

Temizlerken, teknisyen güç kaynağından ayrılır. Önce üst kapaktaki havalandırma delikleri temizlenir, ardından kapak ve koruyucu ızgara çıkarılır. Isı eşanjöründen, borulardan ve valflerden gelen toz elektrikli süpürge ile temizlenir. Ulaşılması zor yerlerde split sistemler ısı değiştiriciye zarar vermemek için yumuşak bir fırça ile temizlenir. Bazen iç ünitenin fanını temizlemek gerekir. Toz da üstüne yerleşir. Çok kirli olmayan fan sabunlu su ile nemlendirilmiş fırça ile rahatlıkla temizlenebilir.

Dış ünitenin temizlenmesi

Bölünmüş sistemin kompresör bloğu, binanın dışında yer almaktadır. Profesyoneller onu parçalara ayırıyor. Kasayı açmadan yalnızca ünitenin dışını yıkayabilirsiniz. Klima ağ üzerinden kapanıyor. Önce yumuşak bir fırça ile toz ve kirler alınır, ardından musluk suyunun basıncıyla kalan kirler yıkanır. Fazla nem bir bezle iyice silinmelidir. Klimanın verimli çalışması için dış ünite yılda 1-2 kez temizlenir.

Dezenfeksiyon

Ev aletlerinin bakımı için prosedür zorunludur. Sprey şişesi yardımı ile klima gövdesinin tüm iç yüzeyine antiseptik solüsyonlar uygulanır. Çözelti birkaç aşamada püskürtülür. Bileşim daha sonra yumuşak bir bezle çıkarılır.

Ayrıca bakınız - Ev tipi bir klimanın çalışma prensibi ve cihazı

Aliexpress'den TOP 9 en iyi taşınabilir klimalar

Klima temizleme verimliliği

Klimaların kirden ve dezenfeksiyondan zamanında basit bir şekilde temizlenmesi şunları sağlar:

 • odada uygun bir mikro iklim yaratın
 • odayı soğutmak (ısıtmak) için enerji tasarrufu yapın
 • ekipmanın servis ömrünü uzatın.

Klimanızı temizledikten sonra evde klimayı temizlemenin zor olmadığını göreceksiniz. Uzman çağırmanıza gerek yoktur. Bu çalışma bağımsız olarak yapılabilir.

Ayrıca bakınız:

7632 0

Yorum ekle

Nasıl seçilir

Yorumlar

Onarım