ev Bakım Büyük ev aletleri Çamaşır makinesinde yıkandıktan sonra çamaşırlar neden kötü kokuyor?

Çamaşır makinesinde yıkandıktan sonra çamaşırlar neden kötü kokuyor?

İnsanlar bir çamaşır makinesi alıyorlar, böylece kıyafetleri sadece temiz değil, aynı zamanda güzel kokuyor. Herhangi bir modern çamaşır makinesi, yıkanmış çamaşırları yenileme işlevine sahiptir. Bununla birlikte, güzel bir günde, yıkandıktan sonra çamaşırlar temiz olur, ancak ondan gelen koku en hoş değil. Bunun nedeni çamaşır makinesinin arızalanması, uygun olmayan deterjan kullanılması veya su kalitesinin kötü olması olabilir. Bu yazıda çamaşırların çamaşır makinesinde yıkandıktan sonra kötü koktuğunun nedenleri hakkında daha fazla bilgi edinin.

Hoş olmayan kokuların nedenleri

çamaşır yıkandıktan sonra kötü kokuyor

Birkaç nedeni var ama zamanla ortadan kalkmazlarsa daha ciddi sorunlara dönüşebilirler. Öyleyse, keten neden kokuyor:

 • su tahliye tankında durgun. Muhtemelen en popüler sorun, bazı insanlar tamamen boşaltmadığı veya buna dikkat etmediği için, atık tozla karıştırılmış kirli su tankın dibinde kalabilir. Bir süre sonra, bu karışım, bir sonraki yıkamada temiz suyla karıştırılan ve bunun sonucunda hoş olmayan bir koku olan hoş olmayan bir mukus oluşturur;
 • drenaj borularının, borularının ve drenaj filtrelerinin tıkanması. Su gerektiği kadar arıtılmaz ve süzülmez, dolayısıyla koku;
 • kanalizasyonun tıkanması. Kanalizasyonun kokusu makinenin içine girebilir ve bu keskin koku çamaşırları emer;
 • makinenin kendisinin bir arızası nedeniyle, yani, çamaşır tozu için bulaşık kötü bir şekilde yıkanır, bunun sonucunda toz kalıntıları küflenir ve mukusla kaplanır, buna göre çok az hoştur;
 • çamaşır makinesi uzun süre kullanılmazsa, tamburun elastik duvarlarında su durabilir. Üzerinde küf ve birikme oluşabilir. Onları fark etmemek zor ama farklı insanlar var;
 • toz ya kalitesizdir ya da çok uzun süredir yatmaktadır ve özelliklerini kaybetmiştir. Fazla toz her zaman yıkanmadığından ve tamburun duvarlarında kalabileceğinden, bir şeyleri yıkarken dozaja dikkat etmek de önemlidir. Tozun kendisinin kötü koktuğu görülür, bu durumda onu değiştirmek daha iyidir;
 • Üniteniz iyi havalandırılmayan ve banyo gibi yeterli neme sahip kapalı bir odaya kurulmuş.

Tüm bu sorunlar kendi başınıza ortadan kaldırılabilir, asıl önemli olan onları çalıştırmamaktır.

Ayrıca bakınız - Çamaşır makinesinde suyu yumuşatmanın sırları

Nedenlerini ortadan kaldırmak

hoş olmayan kokuların nedenleri

Çamaşırlar yıkandıktan sonra kötü koktuğunda, kokudan kurtulmak için doğal olarak yıkanması gerekir. Bu olayın nedenini belirlemek için arabanızı dikkatlice kontrol etmeniz gerekir ve bazen onu sökmeniz bile gerekebilir. Bütün bunlar aşamalar halinde yapılabilir.

Öncelikle tahliye filtresini kontrol etmeniz gerekir. Çoğu üretici için, modellerdeki farklılığa rağmen, arka tarafın altında bulunur. Sürecin kendisi zaman alıcı değildir, ancak özel dikkat ve doğruluk gerektirir. Daha önce suyu boşalttıktan sonra, filtreyi ve yerini temizlemeye başlayabilirsiniz. Herhangi bir temizlik ve deterjanla temizleyebilirsiniz.

Suyun durgunlaşmaması ve buna göre solmaması için makinede fazla su olup olmadığını kontrol etmek önemlidir.

Ardından, toz kabını veya küveti temizleyin. Alması çok kolay, hemen hemen tüm makinelerde aynı toz besleme cihazı var. Çıkarıldıktan sonra kimyasal temizlik maddeleri ile temizlenmeli ve yıkanmalıdır. Kap temizlenirken, bunun için bölmeyi yapabilirsiniz. Ayrıca kirlenme eğilimindedir. Bölme, çok kirli değilse, aynı yöntemlerle veya sadece ıslak bir bezle yıkanabilir. Temizledikten ve kuruduktan sonra her şeyi yerine koyabilirsiniz.

Bir sonraki adım, drenaj sistemini ve kanalizasyonun kendisini kontrol etmektir. Daktilo olmadan kontrol etmek kolaydır. Suyu boşaltırken nasıl gittiğine dikkat et. Bu işlem çok yavaşsa, sifonun tıkalı olduğu ve temizlenmesi gerektiği sonucuna varabiliriz. Ayrıca, tıkalı bir kanalizasyonun kanıtı olduğu için kokuya da dikkat etmelisiniz. Ardından makinenizin tahliye sistemini kendi kendine kontrol edebilirsiniz. Hortumlar ayrıca içeriden tıkanabilir ve mukus olabilir. Bunların hepsi deterjan ve temizlik kimyasalları ile temizlenir.

Kontrol edilmesi gereken son şey, ambar kapağındaki lastik conta. Küf oluşumu, kireç oluşumu ve artık mukus, yıkama sonrası çamaşırlarda hoş olmayan kokular gibi sorunlara yol açabilir. Kauçuğun temizlenmesi oldukça zordur, bu nedenle bakır sülfat ve sitrik asit çözeltisi gibi daha agresif maddelere ihtiyaç vardır. Bir bez kullanarak yarım saat içinde kelepçeleri toplayabilirsiniz. Ayrıca artık temizlik için sitrik asit ve sirke ile kuru yıkama yapmanızı tavsiye ederiz. Tüm bu işlemlerden sonra çamaşırları yıkayabilir ve kontrol edebilirsiniz.

Daha fazla istenmeyen kokuyu nasıl önleyebilirsiniz?

Burada size sadece periyodik profilaksi önereceğiz. Her kullanımdan sonra makinenin kontrol edilmesini, durulanmasını ve kurutulmasını içerir. İçeride nem kalabileceğinden ambar kapısının kapatılmasına gerek yoktur ve bu küf oluşumuna neden olur. Çamaşır makinesi tamburunda eşya saklamayın. Kirli çamaşırların kokusu ünitenin kendisi tarafından emilebilir ve zaten temiz olan çamaşırlara iletilebilir.

Bu makalenin, çamaşır makinesinde yıkandıktan sonra çamaşırların neden kötü koktuğunu anlamanıza yardımcı olacağını umuyoruz. Ev aletlerinizi kullanırken dikkatli olun.

Ayrıca bakınız:

10498 2

"Çamaşır makinesinde yıkandıktan sonra neden çamaşırlar kötü kokuyor" üzerine 2 düşünce

 1. Tatyana:

  SAMSUNG makinem var

 2. Ruslan:

  ve LG'ye sahibim. Çamaşır makinesini kullandıktan sonra (yaklaşık 8 yıl sonra) hoş olmayan bir koku ile karşılaştım. İç kısımları sitrik asitle temizleme kararı işe yaramadı. Koku daha da kötüleşti. Çamaşır makinesini tamamen söküp tambur ve tüm boruları temizleyerek sorunu çözdüm. Kendim için bir sonuç çıkardım: Böyle bir sonuca götürmeye gerek yok. İç kısmı asetik asit veya sitrik asit ile temizleyin.

Yorum ekle

Nasıl seçilir

Yorumlar

Onarım