ev Bakım Küçük ev aletleri Elektrikli süpürge filtrelerinizi nasıl temizlersiniz

Elektrikli süpürge filtrelerinizi nasıl temizlersiniz

Filtrelerin durumu büyük ölçüde elektrikli süpürgenin kalitesini belirler. Tıkalı bir filtre, bir elektrikli süpürgenin yüksek sesle çalışmaya başlamasının en yaygın nedenlerinden biridir ve zamanla arızalanmasına neden olabilir. Elektrikli süpürgelerde kullanılan, havayı temizleme şekillerinde farklılık gösteren birkaç filtre türü vardır. Bu nedenle, filtrenin elektrikli süpürgeden yıkanmasının mümkün olup olmadığı, türüne bağlıdır. Bozulmamak için nasıl düzgün bir şekilde temizleneceğine bir göz atalım.

Filtre çantası

Tek kullanımlık (kağıttan yapılmış) ve yeniden kullanılabilir (genellikle sentetik kumaştan yapılmış) olabilir. Aşırı doldurulmuş tek kullanımlık torba atılmalıdır ve tekrar kullanılamaz. Tekrar kullanıldığında, tek kullanımlık torba her an kırılabilir. Ve sonra tüm döküntüler motor bölmesine düşebilir ve motoru devre dışı bırakabilir.

Kullanımdan sonra, tekrar kullanılabilir bir bez torba iyice sökülmeli ve ardından bir toz (deterjan) ile yıkanmalıdır. Kuruduktan sonra torba yeniden kullanıma hazırdır.

Siklon filtresi

Büyük bir plastik kap (büyük döküntüleri, tozu toplamak için kullanılır) ve birkaç ince filtreden oluşur. Kullanımdan sonra kap sökülmeli ve her bir filtre tipi ve özelliklerine bağlı olarak ayrı ayrı temizlenmelidir. Büyük plastik toz haznesi döküntülerden temizlenmeli, iyice durulanmalı ve kurutulmalıdır.

Aquafilter

Elektrikli süpürgelerin yıkanmasında, filtreleme sistemi bir su filtresi (su) ve ince bir filtreden oluşur. Su filtresinde toz nemlendirilir ve ardından partikülleri dibe çöker. Aquafilter iyice yıkanmalı (plastiği aşındırmayan özel kimyasallar kullanabilirsiniz), ardından kurutun ve tekrar elektrikli süpürgeye koyun.

Tavsiye! Kabın ve filtrelerin sadece soğuk su ile yıkanması tavsiye edilir.

HEPA filtreleri

İnce filtrelere atıfta bulunmak alışılmış bir durumdur, çünkü inklüzyonların (safsızlıkların)% 99,5'inden hava filtrasyonu sağlarlar. Sadece en küçük toz parçacıklarını değil, aynı zamanda hayvan tüylerini, çeşitli alerjenleri ve hatta mikroorganizmaları yakalarlar.

Elektrikli süpürge için HEPA filtresini yıkamak mümkün mü - bu, kullanım kılavuzunu okuyarak açıklığa kavuşturulabilir. İki çeşittir - tek kullanımlık ve tekrar kullanılabilir. Yeniden kullanılabilir bir HEPA filtresini temizlemenin (işlevselliği geri yüklemenin) iki yolu vardır:

  • Su bazlı - musluktan veya duştan akan su altında durulayın, ardından iyice kurulayın. Bunu yaparken deterjan kullanmayın. Tamamen kuruyana kadar kullanılamaz, hava geçirgenliği önemli ölçüde azalır, bu da emiş gücü kaybına ve çalışan motorda yükte artışa neden olur.
  • Hava - ana filtreleme yönünün tersi yönde yönlendirilen güçlü bir hava akışı tarafından üflenir. HEPA kağıt filtreler yalnızca birkaç kez yenilenebilir. Her kurtarma işleminden sonra temizlendikten sonra özelliklerini ortalama olarak yaklaşık% 15-20 kaybettiği unutulmamalıdır.

Karbon filtresi

Oldukça nadirdir, asıl amacı hoş olmayan kokuları emmektir. Evcil hayvan sahipleri için uygundur.Aktif filtre granülleri ile dolu dikdörtgen bir kasettir. Servis ömrü 2-3 aydır ve elektrikli süpürgenin ne kadar aktif kullanıldığı önemli değildir. Çünkü kaset, elektrikli süpürge çalışmadığında bile kokuları emer. Bu filtre tamamen tek kullanımlıktır, düşük yaygınlığı da yüksek fiyatı ile açıklanmaktadır - 30 $

5518 0

Yorum ekle

Nasıl seçilir

Yorumlar

Onarım