ev Kurulum / Yapılandırma Klima ekipmanı Kendin yap sıcak bir kaide montajı

Kendin yap sıcak bir kaide montajı

Yeterince çok sayıda seçenek arasından, bir evi ısıtmanın en etkili yolu olan bir seçimle karşı karşıya kalan insanlar, çoğu zaman, kabul edilebilir bir ısı transfer katsayısı sağlayabilecek minimum, başlangıç ​​yatırımı sağlayan seçeneklere başvururlar. Bu konudaki yeni trend, ısıtmalı bir süpürgelik panelinin yerleştirilmesiydi. Avrupa'da, bu sistem yaklaşık yirmi yıldır kullanılmaktadır ve buna göre oldukça yüksek bir verimlilik göstergesine işaret etmektedir. Elektrikli süpürgelik, içine bir ısıtma cihazının yerleştirildiği metal bir yapıdır; ısıtma doğrudan kızılötesi radyasyon kullanılarak gerçekleşir. Bu sistem tek bir versiyonda veya radyatör bataryaları ile birlikte çalışabilir.

Bir apartman dairesi veya yazlık bir kır evi gibi hemen hemen her bölgede kurulum mümkündür. Bu birimlerin sahiplerine katılmaya karar verirseniz, kendi ellerinizle sıcak su ve elektrikli süpürgelik nasıl kurulacağını size göstereceğiz.

Sıcak süpürgelik cihazı

Sıcak süpürgelik cihazı

Dışa doğru, ünitenin tüm elemanlarının sıradan bir süpürgelik panosuna kıyasla herhangi bir özel farkı yoktur, çoğu zaman alüminyum katlanabilir bir kasadan yapılırlar. Tipik sıcak süpürgelik modellerinin boyutları 14 santimetre yüksekliğinde ve üç genişliğindedir. İçeride, monte edilmiş braketler vasıtasıyla, pirinç çubuklarla birbirine bağlanmış iki bakır borudan oluşan bir ısıtma elemanı monte edilmiştir. Tüm ısıtma üniteleri, sıkma somunları veya bakır lehim ile lehimleme kullanılarak tek bir sisteme bağlanır. Köşe bölümlerinde elemanlar bakır veya polimer borular kullanılarak bağlanır. Cihazın zamanla paslanacağından endişe edemezsiniz, çünkü ürünün üretim sürecinde sadece demir dışı metaller kullanılır ve bu da süpürgelik için yüksek bir ısı transfer katsayısı sağlar.

Süpürgelik nasıl çalışır?

Odanın tüm çevresi boyunca sıcak bir kaide montajı yapılır, böylece oda sorunsuz ve eşit bir şekilde ısıtılır. Bu, cihazın üst kısmında bulunan özel deliklerden ısı dağıtımı ile sağlanmaktadır. Odayı kabul edilebilir bir seviyeye, 20-24 ° C'ye ısıtmak için, alüminyum levhaların 40-70 ° C sıcaklığa ısıtılması gerekir.

Bir sonraki husus, dikkat etmeye değer! Zeminden belirli bir mesafede bulunan geleneksel radyatörlerle karşılaştırıldığında, sıcak süpürgelik sistemi odanın neredeyse en altından ısıtma sağlar.

Duvarların ısı transferi nedeniyle mahal ısıtması yapılır, önce süpürgeliklerden gelen ısıyı emer, ardından pasif ısı kaynağı olurlar. Isının odaya eşit olarak yayılması sayesinde, hiçbir yerde soğuk bölgelere sahip olmayacaksınız.Mobilyaların montajı hiçbir şekilde cihazın çalışmasını etkilemeyecek, verimlilik aynı kalacaktır.

Sıcak süpürgelik çeşitleri

Sıcak süpürgelik çeşitleri

Çalışma prensibine göre üniteler elektronik ve hidrolik olmak üzere ikiye ayrılır.

Elektrikli süpürgelik, bakır izolasyonlu, ısıya dayanıklı silikon izolasyonlu malzemeden birine kablo monte edilmiş bakırdan çiftli borulardan, diğerine ise maksimum 60 ° C'lik maksimum ısıtma sıcaklığına sahip düşük sıcaklıklı bir ısıtma elemanı yerleştirilmiş borulardan yapılmıştır. Sıcaklık kontrolü, bir elektrik sensörü, termostat kullanılarak gerçekleştirilir. Ürünün topraklama için özel bir kelepçesi vardır, bunu ihmal etmemelisiniz.

Su süpürgeliklerinde damıtılmış sıvı veya antifriz, ısı ileten bir sıvı görevi görür. Bu elemanlar, bir kazan veya bir merkezi ısıtma sistemine bir bağlantı vasıtasıyla ısıtılır. Bu yöntem elektrikli süpürgelikten daha ekonomiktir, çünkü ikincisi belli bir miktar elektrik tüketir. Sıcaklık, bir termo-valf kullanılarak veya otomatik modda düzenlenir.

Dikkatini ver! Su süpürgesinin hatlarını uzatabileceğiniz mesafe 15 metre ile sınırlıdır, eğer oda daha büyükse, ek otonom konturlar kurulmalıdır.

Böyle bir sistemin artıları ve eksileri hakkında konuşalım.

Böyle bir sistemin artıları ve eksileri hakkında konuşalım.

Bu tür bir cihazın ana avantajlarını listeleyelim:

 1. Çalışma prensibinde bir odayı sıcak bir kaide ile ısıtma prensibi uzaktan sıcak bir zemine benzer, ancak kurulum işlemi daha az emek gerektirir ve çok daha ekonomiktir. Lütfen pek çok odaya yerden ısıtma, özellikle su yerden ısıtma sistemi kuramayacağınızı unutmayın. Süpürgelik panelini takmak için sadece tamamen düz bir duvara ihtiyacınız vardır. Gerekirse sistemi kolaylıkla söküp başka bir yere kurabilirsiniz.
 2. Sıcak bir kaide yardımıyla hemen hemen her odada uygun bir iklime kavuşabilirsiniz. Yavaş yavaş yükselen hava akımları odanın etrafındaki tozu itmeyecektir. Isı odanın üst kısmında yoğunlaşmaz, ancak oda boyunca eşit olarak dağıtılacaktır.
 3. Duvarların ısı alıcı bir perde görevi göreceğinden, odadaki küf ve rutubetin varlığını sonsuza kadar unutabilirsiniz. Geniş cam alanlarda yoğunlaşma oluşmayacaktır.
 4. Böyle bir sistemin kurulumu sıradan bir insanı terletmeyecektir, çünkü montajın basitliği, basitçe birbirine bağlanması ve güç kaynağına veya merkezi ısıtma sistemine bağlanması gereken blok yapı tarafından sağlanır.
 5. Cihazın yüksek sıcaklıklara kadar ısınmaması nedeniyle mobilyalarınızın, duvar kağıdınızın, perdelerinizin veya diğer ev eşyalarınızın kullanılamaz hale gelmesinden korkamazsınız.
 6. Süpürgelikler misafirleriniz tarafından fark edilmeyecek, iç mekanınıza uyumlu bir şekilde entegre olacak, çünkü satın almadan önce beğeninize göre rengi seçebilirsiniz.

Eksileri gözden geçirelim:

 1. İlk dezavantajlardan biri, sıcak bir süpürgelik sistemi satın almak için gereken miktardır.
 2. Elektrikli süpürgeliklerde bulunan ikinci dezavantaj, elektrik fiyatlarıdır, çünkü gün geçtikçe artmaktadırlar ve normal çalışma için önemli miktarda buna ihtiyacınız vardır.
 3. Sıcak süpürgelik sistemi odayı bir anda ısıtamaz, odadaki sıcaklığı koruyacak şekilde tasarlanmıştır.

Sistem Kurulumundan Önce Hazırlık Faaliyetleri

İlk adım, cihazın gerekli gücünü hesaplamak ve ayrıca cihaz türü, su veya elektrik seçimi yapmaktır. Her oda için gerekli olan ısıtma elemanlarının sayısı ayrı olacak ve iklime, pencere açıklıklarında çift veya üçlü cam ünitelerin varlığına ve ısıtılması gereken alana bağlı olacaktır.Kabul edilebilir bir oda sıcaklığı sağlamak için ortalama değer metrekare başına yüz watt'tır. Tasarruf açısından ek bir avantaj, evinizde veya dairenizde önemli ölçüde tasarruf etmenizi sağlayacak yalıtımın varlığıdır, çünkü bu durumda daha ucuz bir sistem satın almak veya ısıtma modüllerinin sayısını azaltmak mümkündür. Elemanları birbirine bağlamak için bakır lehim kullanılması tavsiye edilir, çünkü yüksek yüklere dayanabilir ve sistemin güvenilir bir şekilde sızdırmazlığını sağlar. Bu yöntemi uygulamak imkansızsa, dişli bağlantı parçaları kullanmak gerekir. Kazandan sisteme su beslemesi sadece polimer borularla, en iyisi polietilen borularla yapılmalıdır.

Sıcak süpürgelik panosu kurulum süreci

Sıcak süpürgelik panosu kurulum süreci

Elektrikli veya su süpürgeliklerin kurulumunun özelliklerinden bahsetmeden önce, önce genel noktaları göz önünde bulundurun:

 1. Montaj işlemine başlamadan önce, panellerin montaj hatlarını işaretlemek gerekir, sistem zemin seviyesinden bir santimetre yükseklikte konumlandırılmalıdır.
 2. Panel, plastik dübelli kendinden kılavuzlu vidalar kullanılarak duvara monte edilir. Panelin arkasında duvar yüzeyi ile sistem arasında gerekli boşluğu (15mm) sağlamak için tasarlanmış durdurucular bulunmaktadır.
 3. Isıtma elemanı muhafazası ile duvar yüzeyi arasında daha iyi ısı yalıtımı için bir yalıtım bandı yapıştırılmıştır.
 4. Konvektörler için braketleri sabitlemek için delikler açın. Bunu yapmak için en iyisi dübelleri kırk santimetrelik artışlarla kullanmaktır.

Elektrikli süpürgelik tahtası

Dikkat! Cihaz, tek devrede kullanılan panel sayısını 17 adet ile sınırlayan yüksek güç tüketim oranlarına sahiptir.

 1. Kablo duvarın içine döşenmelidir veya telin özel bir kutu ile yalıtılması şartıyla dışarıya monte edilebilir.
 2. Cihazın ağa bağlantısı yalnızca sıcaklık kontrol cihazları aracılığıyla yapılmalıdır. Duvara monte edilir.
 3. Başlamadan önce cihazı kalibre etmek gerekir.

Su süpürgelik

 1. Köşelerden geçerken özel şekilli bağlantı boruları kullanılmalıdır.
 2. Birleştirilmiş sistemi manifolda bağlayın ve sıcak su çalıştırın.
 3. Sızıntı olmadığından emin olduktan sonra, ön süpürgeliği takın.

Bu yazıda, sıcak su ve elektrikli süpürgeliklerin nasıl kurulacağına dair ana noktaları açıklamaya çalıştık, bu manipülasyonların ana noktalarını inceledik ve kendi ellerimizle ayrıntılı talimatlar ve kurulum talimatları verdik.

4504 0

Yorum ekle

Nasıl seçilir

Yorumlar

Onarım