ev Kurulum / Yapılandırma Klima ekipmanı Bir termostatı bir kızılötesi ısıtıcıya bağlama

Bir termostatı bir kızılötesi ısıtıcıya bağlama

Modern yaşam koşullarında, yeni ekipman kullanılırken, günlük kullanımda rahat ve verimli kullanım için kullanılan ekipmanı optimize etme ihtiyacı vardır. Bu, enerji maliyetlerini düşürmeye, verimliliği artırmaya ve tüm ev ısıtma sisteminizin kontrolünü ele geçirmeye yardımcı olan çalıştırma cihazlarını içerir. Bu tür cihazlara bir örnek, kızılötesi ısıtıcılar için termostatlardır. Termostatın bir kızılötesi ısıtıcıya nasıl bağlanacağı ve nasıl doğru şekilde kullanılacağı makalemizde öğreneceksiniz.

Aliexpress ile TOP 10 en iyi ısıtıcılar

Teknik özellikler ve termostat türleri

ısıtıcı için termostat

Yani, aslında, ekipmanın kurulumuna başlamak için, yapısı ve özellikleri hakkında bilgi sahibi olmanız ve fikir sahibi olmanız gerekir. Bu, bunun veya o cihazın verimliliğini kullanımınız için mümkün olduğunca doğru bir şekilde bulmak için gereklidir.

Termostat, adından da anlaşılacağı gibi, oda sıcaklığını düzenler. Bunu odadaki hava sıcaklığını ölçerek yapıyor ve elde edilen sonuçlara ve ayarlara bağlı olarak ısıtma sistemini zaten düzenliyor. Yani, bir veya daha fazla ısıtıcınız varsa, hangisinin belirli bir sıcaklığa ulaştığı önemli değildir ve sonra kapanır, o zaman bu termostatımızın çalışmasıdır. Çalışma prensibi basittir ve derinlemesine bilgi gerektirmez.

Şu anda piyasada iki tür termostat bulunmaktadır: elektronik ve mekanik. Hepsi genellikle plastikten yapılmış küçük kutulara benziyor. Yan tarafta yer aldığı modeller olmasına rağmen her zaman ön tarafta bir sıcaklık regülatörü bulunmaktadır. Cihaz tipi, üreticiye, modele ve buna göre fiyatına bağlıdır. Kural olarak, mekanik sıcaklık kontrolörleri bir tekerlek veya düğme şeklinde kontrole sahiptir ve elektronik olanlar bir dokunmatik ekran veya geniş bir düğme seti ile donatılmıştır ve ayrıca bir uzaktan kumandaya sahiptir.

Üreticiler, yalnızca odada her zaman biri olduğunda mekanik termostatların kullanılmasını önermektedir. Elektronik olanlar bu bakımdan daha akıllıdır ve sürekli izlemeye ihtiyaç duymazlar.

Termostatlar tüm modern ısıtma cihazlarına bağlıdır ve kızılötesi ısıtıcılar istisna değildir. Makalemizde tartışılacak olan onlar hakkında.

Ayrıca bakınız - Eviniz ve daireniz için mükemmel klimayı nasıl seçersiniz?

IR ısıtıcıya bir termostat takma

regülatör kurulumu

Bu tür ekipmanların termostat gibi montajı elektrik mühendisliği alanında fazla bilgi gerektirmez, ancak bazı noktaların bilinmesi gerekir. Örneğin, türünden bağımsız olarak cihazınızı yerleştirmek için doğru yeri bulmanız gerekir.Düşük nem oranına sahip yerlere montajı en iyisidir, cihazlar bundan pek hoşlanmaz, buggy olabilir ve bir süre sonra özellikle mekanik cihazlar için kullanılamaz hale gelir çünkü elektronik cihazlar dış etkenlerden daha fazla korunur ve sızdırmazlığı vardır. Ayrıca, cihazı mutfak ocağı, ısıtıcıların yakınına veya açık pencerelerin önüne gibi ısı veya güneş ışığı kaynaklarının yakınına yerleştirmeyin. Bu, kızılötesi ısıtıcılar için bir termostat kurmanın ilk adımıdır - kurulum yerinin seçimi.

Bunu kurulumun kendisi takip eder. Bu işlem, cihazı ağa ve ısıtıcıya bağlamayı içerir. Tüm elemanların birbirine doğru şekilde bağlanması için, bizim durumumuzda bir IR ısıtıcı olan ısıtma cihazınız için bir güç kaynağı görevi gören otomatik bir röle kullanılır. Termostatları monte etmek için kullanılan birkaç şema vardır, bunlar aşağıda sağlanacaktır.

Ayrıca bakınız - Bir ev veya apartman için ne tür bir ısıtıcı seçilmeli

Termostatın ısıtıcıya bağlantı şemaları

bağlantı şeması

Bir termostatı bir ısıtma sistemine bağlamak için hem basit hem de karmaşık birkaç şema vardır, ancak bunu kendiniz yapabilirsiniz. Dolayısıyla, en basit seçenek, bir termostatlı ve bir ısıtıcılı bir devre olacaktır. Devre çok basittir: makinenin iki çift kontağı vardır, bunlardan biri doğrudan termostata bağlıdır. Doğal olarak, kontaklar sıfır ve fazdadır, elektrik mühendisliğine aşina olan herkes bu değerleri anlamalıdır. Tel çiftinin geri kalanı ısıtıcıya bağlanır.

İkinci seçenek, ısıtıcının bir termostat aracılığıyla paralel bağlanmasını içerdiğinden biraz daha karmaşıktır. Bu yöntem, birkaç ısıtma cihazını termostata bağlamanıza izin verir. Devre de çözerseniz oldukça basittir. Otomatik anahtardan bir çift kablo termostata gider ve ondan da kızılötesi ısıtıcılarınıza kontak kabloları gelir.

En zoru, birkaç oda ısıtma cihazı için bir termostat kullanan bağlantı şemasıdır, ancak ikinciden farkı bağlantının kendisidir. Bu nedenle, bu devreyi monte etmek için manyetik bir marş motoru kullanılır ve bağlantı şeması bireyseldir. Hazır şemalar da vardır, sadece alın ve kurun, ancak bu size sistemin kararlı çalışmasını garanti etmez. Bu seçenek en pratik ve yaygın olanıdır.

Ayrıca bakınız - Eviniz ve daireniz için mükemmel klimayı nasıl seçersiniz?

Aliexpress ile TOP 10 en iyi ısıtıcılar

Çıktı

Kızılötesi ısıtıcılar için termostat, bir ev, ofis ve diğer şeylerin ısıtma sistemi için mükemmel bir çözümdür. Bağlantı hem bağımsız olarak hem de bir sihirbaz yardımıyla gerçekleştirilir. Termostatın bir kızılötesi ısıtıcıya nasıl bağlanacağı, cihazla birlikte verilen talimatları veya internette bulabilirsiniz. Makalemizin yardımcı olduğunu umuyoruz.

Ayrıca bakınız:

5299 0

Yorum ekle

Nasıl seçilir

Yorumlar

Onarım